Zakaz handlu do zmiany? Czyli gdzie kupić chleb w niedzielę.

Od nowego roku jest już tylko kilka niedziel handlowych w roku. Nie jest ciekawie. Przez zakaz handlu małe sklepy padają bo ludzie wykupują biedronki i lidle w piątki i soboty, a w niedzielę nie idą do tych małych sklepów gdzie za ladą jest tylko właściciel. Gdzie zatem kupić awaryjnie najpotrzebniejsze produkty w niedzielę?

W moim mieście, na blokowisku na którym mieszkam, w niedzielę mogę kupić co trzeba. W tym i tamtym bloku mały sklepik czynny od 12 do 20. Jest też Żabka i Fresh. Babka z piekarni tez otwiera i jest świeży chleb i bułki. Awaryjnie można kupić co trzeba. I w sumie tak powinno być, ale to z perspektywy klienta da się żyć. Gorzej w mniejszych miastach i na wsiach.

W soboty w dyskontach typu Lidl i Biedronka jest szał zakupów.

Słabo jest u właścicieli małych sklepów. Trend jest taki, że mali padają a powstają kolejne lidle i biedronki. Ludzie zamiast jak kiedyś do hipermarketów teraz wolą zakupy robić w dyskontach bo one sią bliżej domu i jest taniej niż w małych sklepach. Z małych utrzymują się tylko franczyzy jak Freshe i Żabki bo mają dostęp do sieciowych cen. W sieci mnóstwo ofert sprzedaży biznesów, takich rodzinnych, często jednoosobowych. Piszą o tym w głównych portalach. Ludzie widzą, że trzeba coś z tym zrobić. Szansa dla małych miały być niedziele z handlem tylko dla nich. Jednak to nie wypaliło.

Rządzący chcą zmienić to i tamto w tym zakazie handlu w niedzielę. Mowa o sposobie by pozamykać franczyzy. To chyba jednak zły pomysł. Niech handel w niedzielę w sklepach wielkopowierzchniowych będzie dozwolony. Może zrobić jak na zachodzie, czyli krótkie godziny pracy. Jedno jest pewne, rynek się zmienia. Małe sklepy nie mają przyszłości bo nie wygrają z marketami, dyskontami i franczyzami. Trzeba pomóc małemu biznesowi, ale inaczej niż poprzez zakazy. Tylko poprzez niskie koszty prowadzenia działalności takie sklepy mają szanse działać.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz