Wirus 2019-nCoV z Chin jest piekielnie groźny. Jak się nie zarazić?

Wirus 2019-nCoV z Wuchan pochodzenia odzwierzęcego pokonuje granice. Specjaliści szacują, że jedna chora osoba zaraża 2-3 kolejne. Śmiertelność dotąd wynosi około 3% i dotyczy osób po 50 roku życia. Przeczytajcie co robić by się nie zarazić.

WHO zaleca ostrożność w kontaktach z osobami przybywającymi z obszarów zagrożonych lub w których wystąpiła choroba. Standardowo mycie rak, unikanie skupisk ludzkich.

Koronawirus powoduje zapalenie płuc. Przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zarażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

Objawy jak przy grypie – wysoka gorączka, kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Brak kataru i bólu gardła. Objawy pojawiają się w ciągu kilku dni od kontaktu z nosicielem wirusa.

Wśród środków ochrony osobistej, czyli tego co możemy zrobić w codziennym poruszaniu się, najlepiej sprawdzają się maseczki. Może być nawet zwykła papierowa. Im lepsza, im szczelniejsza tym ochrona statystycznie większa. Najtańsze sa po 1 zl, te z zaworkiem po 5 zł. Górnej granicy nie ma.

Eksperci uważają, że maseczka poziomu 3 z zaworkiem zwrotnym daje ochronę około 70%.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz