Ile wydajemy na wodę miesięcznie? Ile kosztuje kąpiel w wannie? Ile wody zużywa zmywarka i pralka? 100 a może 300zł?

W naszych budżetach domowych rachunki odgrywają wiodącą rolę. Niestety z roku na rok wszystko drożeje i co rusz chwytamy się za głowę co tu tyle kosztuje. Dziś o wodzie. Czy zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje taka prozaiczna codzienna czynność jak kąpiel w wannie? Ile nas miesięcznie kosztuje pralka i zmywarka?

Ile kosztuje kąpiel w wannie?

Moi kochani, wszyscy wiemy jak fajnie jest się kąpać. Kąpiel to normalna czynność. To higiena, relaks i przyjemność. Ale czy zastanawialiście się ile to kosztuje? Otóż wanna ma przeważnie 200 litrów pojemności. Napełniając ją do połowy mamy 100 litrów. Do tego pewną ilość wody zużywamy na przygotowanie wanny i mycie po kąpieli, powiedzmy kolejne 10-20 litrów.

Sprawdźcie teraz na rachunku ile płacicie za podgrzanie wody. To wartość kluczowa i różni się znacznie w zależności od tego czy macie dom, czy korzystacie z sieci miejskiej.

Do obliczeń przyjmuję, że na kąpiel zużywamy 120 litrów, 80 litrów ciepłej i 40 zimnej. W sieci miejskiej podgrzanie wody kosztuje 25-30 zł za m3, czyli za ciepłą wodę zapłacimy 2-2,5 zł. Za 40 litrów wody zimnej przyjmuję 0,5 zł. Kąpiel to około 3 zł.

I co? Niby niewiele, ale jak rodzina jest 4 osobowa – mama, tata i dwójka dzieci to przy założeniu że każdy z nich kapie się raz dziennie wychodzi kwota około 360zł. W praktyce wychodzi pewnie połowa z tego powiedzmy 180zł.

Ile kosztuje nas miesięcznie zmywarka?

Nowe zmywarki zużywają mniej niż 1 kWh na cykl i mniej niż 10 litrów wody. Dla uproszenia przyjmuje jednak powyższe wartości. Mamy więc 0,1 zł za wodę za cykl. Średnia cena prądu obecnie wynosi 0,55-0,6 zł/kWh dla wybranej taryfy. Przyjmuję 0,6zł za cykl. Tabletka do zmywarki to około 60 groszy. Sumarycznie mamy więc 1,3zł za cykl, 39 zl miesięcznie.

Oszczędna zmywarka to klucz do oszczędzania w domowym budżecie.

Zmywanie ręczne jest uciążliwe i wymaga więcej wody. Wsad zmywarki wymyjemy 40 litrami wody, czyli wydamy około 1,25zł, drugie tyle na detergenty i inne. Sumarycznie miesięcznie wychodzi więc więcej niż mycie zmywarką bo około 50 zł. Do tego nie uwzględniając czasu straconego na mycie. Zmywarka to koszt początkowy kupna i napraw.

Ile kosztuje nas miesięcznie pralka?

Współczesne eco pralki zużywają mniej niż 1 kWh na cykl i mniej niż 40 litrów wody. Podobnie jak w przypadku zmywarek również w tym przypadku przyjmuje jednak powyższe wartości. Mamy więc 0,4 zł za wodę i 0,60 zł za prąd za cykl. Kapsułka do prania to koszt około 1zł. Sumarycznie mamy więc 2zł za cykl, czyli 60zl miesięcznie przy jednym praniu dziennie.

Codziennie pranie. Też tak macie, że pralka chodzi „na okrągło”?

Podsumowanie

Teraz już wiemy, że codzienne pranie, codzienne uruchomienie zmywarki i na kąpiel czteroosobowej rodziny wydamy miesięcznie najmniej 300 zł. Wszystko to na co dzień jest trudne do uchwycenia, zobaczymy ten koszt dopiero jak dostaniemy rachunek za wodę i prąd.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Jedna odpowiedź do “Ile wydajemy na wodę miesięcznie? Ile kosztuje kąpiel w wannie? Ile wody zużywa zmywarka i pralka? 100 a może 300zł?”

Dodaj komentarz