Na co wydajemy pieniądze z 500+?

Tak jak wiele rodzin także i my korzystamy z programu 500+. To dobry program bo wspiera rodziny z dziećmi. Idea wsparcia rodzin w krajach Europy jest powszechna. Nawet w przedwojennej Polsce, x-razy biedniejszej, dekretem Prezydenta Mościckiego 7 dziecko w rodzinie stawało się jego chrześniakiem i otrzymywało wsparcie od państwa.

Dobrze, że program jest. Nad jego formą oczywiście można dyskutować. Krytykujący formę pieniężną widzieli by bardziej ulgę podatkową zamiast dawania gotówki patologii. Są też głosy, że lepiej dać zwolnienie z opłat za żłobek, czy przedszkole. Pomysłów jest x. Tak czy siak nie o tym jest post bo to temat na inna dyskusję.

Pytanie jest jak wydajemy pieniądze z tego programu.

Pod koniec 2019 roku z wielu badań odnośnie funkcjonowania rodziny wiemy już na co rodziny wydają pieniądze z tego programu.

To na co idą pieniądze zależy od grupy społecznej do której należą dana rodzina. Najubożsi zaspokajają podstawowe potrzeby, przez co zmniejsza się skala ubóstwa. Zamożniejsi przeznaczają 500+ na dodatkowe zajęcia lub odkładają pieniądze na czarną godzinę. Są też rodziny, które są nieporadne finansowo i myślą krótkofalowo i bardziej o przyjemnościach, których wcześniej dzieciom brakowało. Wydają wszystko od razu i bez zastanowienia się.

Z badań wynika, że statystycznie wydatki z programu w rodzinie wyglądają tak:

– edukacja (30 proc.),

– ogólne potrzeby dziecka (27 proc.),

– ubrania i gadżety (18 proc.).

– bieżące wydatki (9 proc.),

– rozrywka (8 proc.),

–  jedzenie (7 proc.),

– wakacje (6 proc.).

Podobnie jak w badaniach, nasze 500+ idzie na bieżące potrzeby dzieci. Są to też zakupy ubrań, wizyty u lekarza, edukacja itd.itp.. Od czasu do czasu zabawka. Dzięki temu wsparciu nie zadłużamy się i nie musimy prosić rodziców o pomoc jak wcześniej.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz