Jak nazywana jest Polska w językach europejskich?

Nazwa naszego kraju w różnych językach przeważnie brzmi znajomo. Zdarzają się jednak egzotycznie brzmiące nazwy naszego kraju. Zdziwicie się jak mówią na nasz kraj Węgrzy albo Litwini.

Istnieje kilka teorii pochodzenia nazwy Polska. Najbardziej prawdopodobna jest ta, że nazwa naszego kraju pochodzi od słowiańskiego plemienia Polan, zamieszkującego w przeszłości tereny obecnej Wielkopolski.

W języku łacińskim od średniowiecza zachowało się wiele wzmianek o naszym kraju, zapisanych w zlatynizowanych formach takich jak Polania, Palania, Polenia.

Jak wygląda to obecnie. W większości krajów mówi się na nasz kraj tak, że można zrozumieć znaczenie słowa.

Południe Europy to wariacje słowa Polonia. We Francji nasz kraj to Pologne. W Czechach i na Słowacji jest to Polsko, w Rosji Polsza, na Białorusi i Ukrainie Polszcza. Na Bałkanach, czyli w Bośni, Słowenii, Chorwacji i Serbii spotkamy nazwę Polijska. Z kolei w krajach niemieckojęzycznych, Skandynawii i krajach Beneluksu mamy Polen.

Egotyczne brzemiennie słowa Polska znajdziemy na Węgrzech. Tam Polskę nazwa się Lengyelország. Litwini mówią Lenkija. Słowa te pochodzą prawdopodobnie od plemienia Lędzian czy Lędziców. Być może plemię Polan nie było im znane.

W krajach arabskich, nazwa naszego kraju pochodzi od perskiego przekształcenia Lehistan, Lehastan bądź Lahestan, co pochodzi prawdopodobnie od ruskiego słowa Lach, które jest skróconą nazwą Lędzian.

W poście wykorzystano mapę ze strony:  https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&ved=2ahUKEwj77p3H9_rlAhXFDewKHdmyBD4QjRx6BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Foferta%2Fmapa-europy-zdrapka-produkt-polski-europa-8432454038&psig=AOvVaw0d4uccUrAqwaCANsvhliic&ust=1574412978409020

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz