Znikające zawody czyli automatyzacja w pracy

Jak jesteś pomocnikiem budowlanym, kierowcą, kurierem, kasjerem, kucharzem, księgową, czy dziennikarzem internetowym to masz powody do obaw o pracę. Już niedługo maszyny i algorytmy zastąpią co trzecie miejsce pracy. Nic dziwnego. Powoduje to postęp w wielu dziedzinach nauki.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja już wkrótce pozbawi pracy co trzecią osobe z nas. Jak wykazały badania stanie się tak wciągu 10 lat.

W ostatnich badaniach London School of Economics badaczki Cecily Josten i Grace Lordan wykazały, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat co drugą profesję dotknie choć częściowa automatyzacja a co trzecią profesję zastąpią maszyny lub sztuczna inteligencja.

Widzimy to także w Polsce. Powstały bezobsługowe kasy, powstają markety bez obsługi. Algorytmy zastępują księgowe. Powstają coraz wydajniejsze maszyny, które umożliwiają ograniczenie personelu w budowlance, produkcji, handlu i w magazynach. Kierowcy i kurierzy pewnie w ciągu 10 lat zastąpieni zostaną przez pojazdy autonomiczne. Narzędzia informatyczne (algorytmy sztucznej inteligencji) ułatwiają prace biurową. Niedługo automaty przejmą obsługę klienta i call center.

Bezpieczni są inżynierowie, lekarze i pielęgniarki, prawnicy, serwisanci maszyn, glazurnicy, hydraulicy, elektrycy, fryzjerzy, nauczyciele. Tu koszt zastąpienia człowieka na razie jest nieopłacalny albo niemożliwy bo nie operowano odpowiedniej technologii.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz