Znikające zawody czyli automatyzacja w pracy

Jak jesteś pomocnikiem budowlanym, kierowcą, kurierem, kasjerem, kucharzem, księgową, czy dziennikarzem internetowym to masz powody do obaw o pracę. Już niedługo maszyny i algorytmy zastąpią co trzecie miejsce pracy. Nic dziwnego. Powoduje to postęp w wielu dziedzinach nauki.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja już wkrótce pozbawi pracy co trzecią osobe z nas. Jak wykazały badania stanie się tak wciągu 10 lat.

W ostatnich badaniach London School of Economics badaczki Cecily Josten i Grace Lordan wykazały, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat co drugą profesję dotknie choć częściowa automatyzacja a co trzecią profesję zastąpią maszyny lub sztuczna inteligencja.

Widzimy to także w Polsce. Powstały bezobsługowe kasy, powstają markety bez obsługi. Algorytmy zastępują księgowe. Powstają coraz wydajniejsze maszyny, które umożliwiają ograniczenie personelu w budowlance, produkcji, handlu i w magazynach. Kierowcy i kurierzy pewnie w ciągu 10 lat zastąpieni zostaną przez pojazdy autonomiczne. Narzędzia informatyczne (algorytmy sztucznej inteligencji) ułatwiają prace biurową. Niedługo automaty przejmą obsługę klienta i call center.

Bezpieczni są inżynierowie, lekarze i pielęgniarki, prawnicy, serwisanci maszyn, glazurnicy, hydraulicy, elektrycy, fryzjerzy, nauczyciele. Tu koszt zastąpienia człowieka na razie jest nieopłacalny albo niemożliwy bo nie operowano odpowiedniej technologii.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz