Panie Ministrze trzeba pogonić tych spekulantów

Czytałem wczoraj gdzieś na fejsie, że spożywka droga,  że mieszkania w Warszawie drogie, że bańka spekulacyjna, że ponad 50% zakupów mieszkań to inwestycje. Masakra. Wynika z tego, że bogacze (czytaj inwestorzy) działają w jakiejś zmowie i windują ceny. Czy naprawdę tak jest?

Z badań wynika, że ponad połowa Polaków nie widzi nic złego w tym, że cena tego samego produktu w różnych sklepach jest taka sama. Nie dostrzegają tym samym zmowy cenowej. Pamiętajmy, że zmowa cenowa jest nielegalna i grozi za to kara podmiotom działającymi w zmowie karą w wysokości maksymalnie 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji  przez UOKiK. Niby dużo, ale chyba w praktyce to za mało.

Zmowa cenowa jest nielegalna. W praktyce zjawisko to występuje wszędzie wokół nas.

W zmowie cenowej przedsiębiorcy nie boją się kary. Nie działa to strach przed nieuchronnością kary bo UOKiK działa z refleksem żółwia. Mało kto wpada. Dla dużych podmiotów z wielomilionowymi obrotami 10% jest do przełknięcia. A mali wiedzą, że nikt ich nie prześwietli.

Wracając do tytułowych mieszkań. Deweloperzy dziwnym trafem w danej lokalizacji mają podobną cene za metr. Tymczasem mają przecież różne koszty itd. itp. Nic to, później wkracza drugi spekulant czyli ktoś kto żyje ze zwyżki cen. Inwestor wykupuje na pniu blok za blokiem, często jeszcze dziurę w ziemi i później ustala ceny. Niestety spekulacja jest legalna w Polsce.

Czy da się coś z tym zrobić? UOKiK cos tam łapie. Złapał producentów cementu, złapał Kronopol za dyktowanie pośrednikom cen płyt meblowych. Złapał siedem korporacji taksówkowych za wspólne ustalanie ceny przewozu. Złapał producenta wędlin JBB. Złapał tez innych, ale zmowa jest wszędzie. Dziwimy się wysokim cenom żywności. W rzeczywistości to spekulanci umawiają się po cichu na takie czy inne ceny masła, czy mleka. Na ryneczkach jak cebula jest za 5 zł to wszędzie jest za 5zł. Jak odkurzacz jest w Euro AGD za 249zł to za tyle jest też w Media, Saturnie i Ole. Koncerny paliwowe, firmy transportowe to samo. Masakra.

Panie Ministrze trzeba pogonić tych spekulantów.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz