Jaki miód jest najlepszy?

Pewnie już wiecie, że cukier dla zdrowia nie jest dobry. Powinniśmy go ograniczać. Można go zastąpić miodem. Mniam. Polecam. Czy wiecie jednak jaki miód jest najlepszy i wymiata z organizmu wszystkie choróbska?

Miód wrzosowy to jeden z najlepszych gatunków miodu. Warte polecenia są miody ciemne – wrzosowy, gryczany i spadziowy.

U nas w rodzinie były cukrzyca i schorzenia sercowo-naczyniowe. Staramy się więc nie przesadzać ze słodkim i tłuszczem. Miód to dla nas bardzo dobra alternatywa.

Cukry z miodu (monosacharydy – fruktoza, glukoza) są lepsze bo są łatwo przyswajalne. Dodajemy więc miód do czego się da, do herbaty, przetworów, ciast…

Do tego miód zawiera witaminy, aminokwasy i mikroelementy. Najwięcej dobra jest w miodach ciemnych. Mam tu na myśli miód spadziowy, gryczany, wrzosowy. Mają one silne właściwości antyoksydacyjne, czyli wymiatają z organizmu wolne rodniki.

Wolne rodniki są odpowiedzialne za przyspieszanie starzenia się komórek, rozwój chorób krążenia i nowotwory. Dlatego ich nie chcemy.

Miód działa korzystnie na organizm bo neutralizuje wiele wirusów i bakterii. W połączeniu z czosnkiem działa cuda. Pisałem o tym w tym poście -> Mleko z masłem, czosnkiem i miodem na przeziębienie to ściema czy hit?.

Jedna uwaga, dodając miód do potraw pamiętajcie, że powyżej 60 stopni miód traci wiele z właściwości. Dodając miód do herbaty poczekajmy jak trochę przestygnie.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

2 Replies to “Jaki miód jest najlepszy?”

Dodaj komentarz