Dziękuje za drzewa w mieście

Drzewa wykonują wielką robotę w naszych miastach. W upalne dni najbardziej to doceniamy. Ten cień jest zbawienny. Do tego oczyszczają powietrze i pięknie zdobią miasto.

Czerwiec w Poznaniu zaczął się upalnie. 30 stopni w cieniu. Spacerując z dziećmi dziękuje za to, że możemy iść alejkami wśród drzew. Mieszkamy na jednym ze starych osiedli na Piątkowie. Dzieci mają tu raj. Dużo miejsc do zabawy. Plac zabaw prawie przy każdym bloku, dużo zieleni. Jest gdzie się schować w cieniu. Dziękuję w duchu za to.

Czy warto osłaniac ulice drzewami? Źródło: https://noizz.pl/lifestyle/ten-obrazek-wyjasnia-dlaczego-nie-powinno-sie-wycinac-drzew-w-miescie/b534yd1

Niestety na mieście coraz więcej betonu. Urzędnicy kreślą bez umiaru betonowe dzielnice. Nie radzą sobie z hałasem, ze smogiem. Co więcej okaleczają i wycinają drzewa, nie dając w zamian. Nie odbierajcie nam tego co zbudowały poprzednie pokolenia dla miasta. Nie macie prawa.

Co dają nam drzewa?

Oto dane z naukowych publikacji. W miejscach silnie zanieczyszczonych drzewa mogą usunąć nawet cztery razy więcej zanieczyszczeń niż tam, gdzie powietrze jest czystsze. Obecność gęsto posadzonych drzew może obniżyć zanieczyszczenia pyłowe o 25%.

Drzewo pochłaniając energię słoneczną ochładza otoczenie jak pięć klimatyzatorów. Filtruje i oczyszcza wodę. W szczelnych nasadzeniach drzewa znacznie niwelują hałas. Mają walory krajobrazowe, estetyczne, wpływają korzystnie na psychikę człowieka.

Źródło: H.B. Szczepanowska, Korzyści z drzew na terenach miejskich

Drzewa są więc niemal bezcenne. Jak wykazano 584 tysięcy drzew przyulicznych, rosnących na terenie Nowego Jorku świadczy temu miastu roczne korzyści w wysokości prawie 142 milionów dolarów. Wartość 400 tysięcy drzew przyulicznych w Berlinie została oszacowana na kwotę 3 miliardów euro przy średniej wartości jednego drzewa 7,5 tysiąca euro.

Poznań opamiętaj się.

Źródła:

H.B. Szczepanowska, DRZEWA W MIEŚCIE – ZIELONY KAPITAŁ WARTOŚCI I USŁUG EKOSYSTEMOWYCH

H.B. Szczepanowska, Korzyści z drzew na terenach miejskich

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz