Pożeracze prądu, czyli ile płacimy za tryb czuwania (z ang. standby) w telewizorze, laptopie, dekoderze.

Rachunek za prąd jest coraz bardziej znaczącą kwotą budżetu domowego. To ile płacimy zależy od tego z ilu urządzeń korzystamy, jak często z niego korzystamy i czy jest to sprzęt nowej generacji. Stary sprzęt (telewizor, lodówka) potrafi być 2-3 razy droższy w użytkowaniu od nowego. Do tego płacimy za tryb czuwania, czyli gotowość urządzenia do natychmiastowego podjęcia pracy. Dziś właśnie o tym bo jak się okazuje w ujęciu rocznym nie jest to mały koszt.

Włączone do sieci urządzenia domowe w trybie czuwania (z ang. standby) pobierają wcale nie mało prądu, zwłaszcza te starsze. Jaki to koszt przeczytacie poniżej.

Tryb czuwania mamy w wielu urządzeniach. Wystarczy wspomnieć telewizor, kino domowe, laptop itd. Nikt nie wyłącza dekodera, routera czy modemu. Tam wszędzie są zasilacze, które ciągle pracują i zużywają energię. Podłączona do prądu pralka, czajnik, mikrofalówka i odkurzacz to samo.

Lodówka to klasyka. Jej nie wyłączysz jak telewizora. Pobiera prąd przez cały rok nawet jak nie pracuje agregat . Wiele osób już ten temat przerobiło i potwierdza, że po zakupie nowej sprawniejszej lodówki rachunki za prąd znacząco się zmniejszyły. To nie mit.

Wracając do tematu. Niżej macie podsumowanie ile tryb czuwania kosztuje nas rocznie. Zużycie przyjąłem średnie, dla nowych urządzeń. Jeżeli masz stare sprzęty płacisz znacznie więcej.


Tabela. Koszt zużycia prądu urządzeń domowych w trybie czuwania w skali roku.

Jeżeli masz podobne sprzęty jak ja przyjąłem w powyższym zestawieniu to tryb czuwania 365 dni w roku przez 24 godziny na dobę kosztuje rocznie najmniej 300zł. Ale uwaga, wstawiając do zestawienia stary telewizor z trybem czuwania 15-20W mamy już prawie 400zł.

Z zestawienia wyraźnie widać, że warto wyłączać niepotrzebne sprzęty od zasilania. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dekodery, sprzęt wifi, routery, modemy i zasilacze. Wyłączanie ich pozwoli nam zaoszczędzić co najmniej 200zł na rok. Można zainwestować w listwę napięciową i podłączyć te urządzenia do niej i jednym „pstrykiem” idąc spać wyłączać.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Jedna odpowiedź do “Pożeracze prądu, czyli ile płacimy za tryb czuwania (z ang. standby) w telewizorze, laptopie, dekoderze.”

Dodaj komentarz