Najważniejsza jest dla mnie rodzina – żona, dzieci, dziadkowie…

Do popełnienia tego tekstu zainspirowała mnie jedna z moich ulubionych prezenterek Beata Chmielowska-Olech. Pani Beata udzieliła na łamach Dobry tydzień via Pomponik fajnego wywiadu i stąd pomysł na post. Tak, to prawda. Zgadzam się z panią Beatą. Nie rozpatrując religii bezapelacyjnie rodzina jest najważniejsza. Wiecie dlaczego?

Beata Chmielowska-Olech w wywiadzie o rodzinie.

Mam już za sobą cztery dekady i wiem, że życie przed dziećmi, choć barwne, było niepełne. Teraz mając żonę i małe dzieci czuć brak dawnego oddechu. Ten dawny czas jaki poświęcało się na imprezy, chilouty i wyskoki za miasto rzewnie dziś wspominam. Nauki nie wspominam dobrze, brrr. Było minęło. Ten czas już nie wróci. I dobrze.

Posiadanie dzieci to wspaniałe doświadczenie. Fakt, dzieci to ogromne wyrzeczenia. Ktoś dobrze to ujął. Małe dzieci małe problemy, duże dzieci duże problemy. Nie przejmuje się tym. Kocham te uśmiechy, te krzyki, te prawdziwe emocje na ich buźkach. Choć przyznaje, że zdarza mi się liczyć do 10 z irytacji.

Posiadanie dzieci to nowe priorytety. Zmieniłem się. O tym już pisałem w poście: Czego nauczyłem się przez ostatnie 7 lat od urodzin pierwszego dziecka .

Nic nie jest takie samo jak za singla, za narzeczeństwa, jak po ślubie. To ważna lekcja, potrzebna.

Czy na założenie rodziny trzeba być gotowym?

Tak, z pewnością. Do tego trzeba trochę dorosnąć, by nie popełniać tylu błędów. Nawet tych z wczoraj i zeszłego tygodnia J Kiedyś jak bym wiedział to co wiem teraz parę rzeczy zrobił bym inaczej, ponaprawiał co zepsułem. To indywidualna sprawa każdego. Bo rodzina, żona, dzieci powinni być szczęśliwi. Dzieciństwo bezpieczne i beztroskie. A rodzice powinni ułatwić jak mogą start w dorosłość swoim pociechom. Trzeba wychować dzieci nie na roboty w komercyjnym mainstremie, ale na rozumne istoty zdolne do myślenia i do podejmowania decyzji samodzielnie.

Czym jest rodzina?

Rodzina to najbliże osoby. One nas nie zawiodą. Rodzina jest więc siłą, w której szukamy schronienia i zrozumienia. Rodzina to miłość. Prawidłowo funkcjonująca rodzina to wzór ku któremu powinien zmierzać każdy człowiek.

A jeśli ktoś powie, że praca jest dla niego najważniejsza?

Praca jest ważna, bo dzięki niej mamy środki do życia. Z całą pewnością praca nie jest w życiu najważniejsza. Nikt normalny nie chce żyć z człowiekiem który bardziej od drugiego człowieka kocha pracę, samochód, pieniądze. Taki człowiek błądzi i minie czas aż pozna prawdę o życiu. Każdy niesie w sobie przecież jakieś problemy. Każdy ma swoje Westerplatte.


Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych.

Cytat z Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie liturgii słowa skierowana do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte; Gdańsk, 12 czerwca 1987 .

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz