Grypa żołądka, czyli jak przetrwać jelitówkę

Znów  dopadła nas jelitówka. Szczęście, że dzieci szczepione na rotawirusy i ich nie weźmie. Objawy każdy zna – wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie. Dziś podzielę się radami które kiedyś dostałem na sorze jak to przetrwać.

Jelitówka nazywana grypą żołądkową nie ma nic wspólnego z wirusem grypy. Tę przykrą dolegliwość powodują rotawirusy. Jest masakrycznie zakaźna. Zarażenie następuję głównie drogą pokarmową, ale również kropelkową. Grypę żołądkową można złapać przede wszystkim od osoby chorej, w związku z tym wskazane jest dokładne mycie rąk oraz unikanie, o ile to możliwe, dużych skupisk dzieci (żłobek, przedszkole, szkoła).

Jelitówka ścina z nóg. W przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku jest bardzo groźna. Łatwo o odwodnienie i komplikacje.

Na grypę żołądkową najbardziej narażone są małe dzieci, u których objawy mają najcięższy przebieg. Rodzice maluszków zawsze drżą o to by dziecko się nie odwodniło bo wtedy pomoc szpitala będzie nieodzowna. Jest pewne wyjście by uchronić nasze dzieciaczki.

Dostępne są bowiem szczepienia na rotawirusy szczepionką Rotarix. To taka zawiesina, podawana doustnie. Cykl szczepienia składa się z dwóch dawek. Pierwsza dawka może być podana od 6. tygodnia życia dziecka. Pomiędzy dawkami powinien być odstęp  co najmniej 4 tygodni. Cykl szczepienia powinien być najlepiej ukończony do 16 tygodnia życia dziecka, ale musi być ukończony do 24 tygodnia życia. Koszt około 300zł za dawkę, ale z doświadczenia mogę potwierdzić skuteczność. Warto podać dziecku. Nasze dzieciaki odpukać nie chorują na jelitówki mimo zainfekowania ich grupy żłobkowej, czy przedszkolnej. Ewentualnie dolegliwości są minimalne. Co innego my dorośli.

A teraz do rzeczy, garść informacji z soru co pomaga.

  1. Trzeba dbać o nawodnienie. W pierwszym okresie wystąpienia objawów nie ma co jednak zmuszać chorego do picia. Mają to być minimalne dawki przegotowanej wody, ale często. Można zacząć od ćwiartki łyżeczki. Na temperaturę stosujemy okłady.
  2. Jeżeli możemy przyjąć leki to leczymy się objawowo, np. paracetamol na temperaturę, czy nospa na żołądek, czy laremid na biegunkę.
  3. Jak dolegliwości będą ustępować uzupełniamy elektrolity. Podajemy słabą herbatę, herbatki ziołowe lub napary z niektórych ziół (mięty, szałwii).
  4. Gdy poczujemy głód możemy wznowić podawanie pokarmy. Niech to będą w pierwszym okresie sucharki, biszkopty, ryż. Później dieta lekkostrawna.

Jeśli grypa jelitowa dopadnie niemowlę zaleca się kontynuowanie karmienia piersią lub karmienie dziecka według stosowanego wcześniej schematu i dodatkowe nawadnianie. Groźne obawy których nie lekceważymy to zmniejszona częstotliwość oddawania moczu (ponad sześć godzin bez zamoczenia pieluchy), zwiększona senność, zapadnięte ciemiączko, zapadnięte oczy, silne pragnienie, silnie wysuszone usta, płaczu bez łez oraz chłodnych, odbarwionych dłoni i stóp. Jeśli dziecko jest zagrożone odwodnieniem, należy udać się do szpitala, by podać mu płyny dożylnie.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Jedna odpowiedź do “Grypa żołądka, czyli jak przetrwać jelitówkę”

Dodaj komentarz