Czy jak dziecko gryzie, drapie, bije rówieśników to patologia?

Wielu rodziców spotyka się z tym, że ich dziecko gryzie innych albo zostało pogryzione przez inne dziecko w żłobku czy przedszkolu. Tak niestety jest. Dzieci do lat 3 czasami ten sposób reagują i atakują innych z otoczenia. Dzięki właściwej reakcji rodziców szybko z tego wyrastają.

Co mam robić jak moje dziecko gryzie mnie lub inne dzieci? Zawsze trzeba reagować i uczyć, że tak nie należy postępować bo sprawia się ból.

Co jest powodem gryzienia czy bicia?

Tego typu zachowanie to kolejny etap rozwoju dziecka. Gryzienie, bicie, drapanie itp. należy konsekwentnie zwalczać. Dziecko gryzie nieświadomie, nie rozumie, że to co robi jest złe i że innych to boli. Maluch po pierwsze gryzie z ciekawości, bije bo testuje rodziców, gryzie z przypływu emocji, gryzie z powodu stresu, gryzie z poczucia bezsilności.

Jak postępować?

W zależności od powodu postepowania dziecka należy dobrać środki przekazu. Oczywiście tłumaczymy, nie krzyczymy. Jak trzeba bierzemy dziecko na osobność i stanowczo patrząc w oczy tłumaczymy na czym polega jego niewłaściwe postępowanie. Bądź konsekwentny. Jak dziecko ma nie rzucać zabawkami, reaguj zawsze i nie pozwalaj na to. Ucz odpowiedzialności. Jak dziecko zrobi komuś krzywdę niech wie, że źle zrobiło, kogoś zabolało i należy tę osobę przeprosić.

Jeżeli widzisz, że dziecko chce ugryźć kogoś z otoczenia zasłoń mu buzię, zaproponuj alternatywne zachowanie, włącz się do wspólnej zabawy.

Jeżeli dziecko zachowuje się niewłaściwie w grupie staraj się jak najczęściej oswajać je z zabawą w grupie – piaskownica, plac zabaw, boisko.

W ukierunkowanie złych emocji pomaga przekierowanie działań dziecka na tupanie, gryzaki, poduszki itp.

Kiedy szukać pomocy?

Jeżeli gryzienie i bicie będzie utrzymywać się po ukończeniu 4-5 roku życia warto poszukać fachowej pomocy.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Jedna odpowiedź do “Czy jak dziecko gryzie, drapie, bije rówieśników to patologia?”

  1. Nie patologia a kolejny etap rozwojowy wraz z przechodzeniem buntu i ” Nie, bo nie” . :). Jeżeli dziecko tak reaguję agresją, to polecam tłumaczenie że tak się nie robi i Trening zastępowania agresji. Będzie o tym u mnie, ale po egzaminach :)).

    Jeżeli gryzienie jest formą rozładowania emocji to możesz kupić dziecku żelki. Nie ważne co gryzie, ważne żeby gryzło 😉 byle nie ludzi 😉 .

Dodaj komentarz