Co na zaparcia dla niemowlaka, 2, 3 i 5 letniego dziecka?

Każde z naszych dzieci cierpiało w jakimś czasie na zaparcia. Działo się to z różnych powodów. Raz łagodniej, raz uciążliwiej. Pamiętam dobrze jak dziecko potrafi się męczyć, bo nie może zrobić kupy. Pamiętam jak ważne było by mu szybko pomóc. Dziś wiem, że można dużo zrobić by dziecko nie znało tego stanu gdy kupa nie wychodzi.

Z naszego doświadczenia powiem, że ważne jest nawodnienie, aktywność i dieta.

Nawodnienie

Od maleńkości podajemy do picia dziecku wodę, czystą, nie smakową, nie słodzone soki. Słodzone farbki to sam cukier, nic nie wnoszą.

Jak masz sokowirówkę lub wyciskarkę to rób naturalne soki. Jak nie masz to zostaje kartonikowy sok 100% bez cukru. Najlepiej na zaparcia działają sok jabłkowy, sok jabłkowo-burakowy (proporcja 1:4). Tu efekt jest do godziny.

Sok jabłkowo-burakowy najlepszy na zaparcia, źródło:
http://www.kierunekzdrowie.com/2013/03/sok-burakowo-jabkowy-i-oczyszczanie.html

Dieta

Zdrowa dieta jest bardzo ważna. Nie tylko by uniknąć zaparć, ale także otyłości i innych chorób.

W diecie wprowadzamy: śliwki, kiwi, morele i jabłka. Doraźnie pomogą, np. popularne słoiczki Gerber/Bobovita suszona śliwka, jabłka obrane i podane na  surowo w kawałkach.

Dzieci chętnie zjadają gotowe słoiczki. Dobry pomysł na zaparcie to podanie dziecku słoiczka suszonej śliwki

Wielu pociechom pomaga siemię lnianę. Jest lepsze od błonnika którego możemy kupić w saszetkach. Nie ma dodatków i polepszaczy. Możemy je podawać w różnych formach o czym niżej.

Ograniczamy słodycze, banany, marchewkę, ryż. Dobry pomysł, to nauczyć dziecko że w tygodniu tylko w jeden dzień jemy słodycze. Niech przykładowo sobota kojarzy się dziecku z otrzymaniem jakiejś słodkiej niespodzianki.

Potrawy przygotowujemy na dobrych olejach

Aktywność

Dzieci przeważnie są bardzo aktywne. To normalne i tak powinno być. Jeżeli z jakiś powodów twoje dziecko jest apatyczne, nie chce się bawić, sprawdź to, idź z dzieckiem do lekarza.

Aktywne dzieci to zdrowe dzieci.

Aktywność jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia zaparć. Niech dzieciaczek się wybiega, nic się nie stanie jak pobiegacie razem. Wszelka aktywność na powietrzu wskazana. W domu można organizować zabawy ruchowe.

Leki i suplementy a zaparcia u dzieci

Ograniczamy suplementy i leki. Antybiotyki, żelazo i probiotyki mogą powodować zaparcia. Przykładowo popularny antybiotyk Klacid, czy probiotyk Dicoflor często prowodują problemy z kupą.

Nie szprycujemy dzieci lekami jak nie trzeba. Dicopagi, Xenny, Melilaxy, Lactulozy to ostateczność. To działa doraźnie i może uzależniać dziecko. Lepiej zmienić dietę. Wprowadzić naturalne mechanizmy. Nie jemy syfu = dzieci nie jedzą syfu.

Podsumowanie

W przypadku niemowlaka dbamy o nawodnienie.

Włączamy siemię lniane. Najlepiej kisiel z siemienia lnianego. Gotujemy w garnuszku na małym ogniu w proporcji jedna łyżka siemienia lnianego na  szklankę wody. Odcedzamy, studzimy i podajemy czy samo czy jako dodatek do tego co dziecko je, np. do kaszki, słoiczka śliwek, puree itd.

Siemię lniane.

Dwu, trzylatki mają już swoje zdanie. Tu trudno będzie wprowadzić zdrowe nawyki jeżeli dziecko nie lubi owoców, pije farbki i je niezdrowe potrawy. Doraźnie pomoże zblednowana śliwka z jugurtem, słoiczek ze śliwką, sok jabłkowy i aktywność fizyczna. Dalej trzeba wprowadzać wspomniane na początku postu sposoby. Warto podawać dziecku olej do posiłków, a siemię lniane dajemy w większej proporcji.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

6 odpowiedzi do “Co na zaparcia dla niemowlaka, 2, 3 i 5 letniego dziecka?”

Dodaj komentarz