W pracy zimno? Możesz odmówić pracy i pewnie jutro za bramę

Pracodawca oszczędza na czym może. Zimą najgorzej jak jest w pracy zimno. Kiedyś myślałem, że firmy oszczędzają po prostu na energii, ale więcej co, jest tu drugie dno. Myślę sobie, że oszczędzają także na tym, że nie muszą wypłacać premii uzależnionych np. od obecności w pracy, czy wyniku. Nie musza także płacić jak pracownik idzie na L4. Wtedy ZUS płaci 80%.

W teorii jeżeli w firmie jest zbyt chłodno, można odmówić wykonywania obowiązków, a także złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), co może kosztować sporo taką firmę. W praktyce nie spotkałem się by kogoś ukarali.

Jaką temperaturę musi zapewnić pracodawca?

To zależy od rodzaju zajęć na danym stanowisku. Pracownicy biurowi oraz wykonujący lekką pracę fizyczną musza mieć w pomieszczeniach nie mniej niż 18 stopni Celsjusza. Z kolei na hali produkcyjnej temperatura nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza. W łazienkach, szatniach itp. nie może być mniej niż 24 stopnie C.

Zatrudnieni poza budynkami muszą mieć pomieszczenie nie mniejsze niż 8 metrów kwadratowych, z temperaturą co najmniej 16 stopni C. Dodatkowo przy wymagającej wysiłku pracy na zewnątrz od 1 listopada do końca marca należą się posiłki regeneracyjne. Prawo do bezpłatnych posiłków przysługuje też zatrudnionym w specjalnych warunkach wewnątrz pomieszczeń – na przykład w chłodniach, przechowalniach żywności itp., jeśli jest w nich poniżej 10 stopni C.

Na hali produkcyjnej mróz, w biurowcu grzeją by rury nie zamarzły

U nas w firmie na szczęście jest tyle jest ile trzeba, znaczy te minumim. Te minimum to dla mnie zimno i dogrzewam się farelką. Farelka chodzi całą zimę. Jak mi jakiś szef przychodzi i mówi, że mam wyłączyć to wyłączam i jak wyjdzie to włączam. Nie chce chorować, mam małe dzieci. U nas każde chorobowe to mniejsza premia. W poprzednich firmach też tak było.

Tymczasem w sieci można się wciąż naczytać o patologii pracodawców. Ktoś piszę, że u nich na hali zimą jest 2-3 stopnie cieplej niż na dworze. To znaczy że czasami mróz się trafi. Pani księgowa pisze, że choruje bo u nich w biurze tez nie grzeją i ma temperaturę 14 stopni. Myślę sobie, mam luksus jednak.

Czy ktoś pomoże tym z internetu? Tak, wiosna.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz