Po co wdrażać system ERP – porównanie funkcjonowania firmy produkcyjnej bez i z wdrożonym systemem tej klasy

Firma produkcyjna rozwijając się od zera przechodzi kolejne stopnie rozwoju. Rozwijając się, osiągając założone firma ciągle ewoluuje. Garaż trzeba zamienić na szopę, szopę na halę, halę rozbudować, stawiać nowe itd. Podobnie sprawa ma się z systemami wzmagającymi funkcjonowanie firmy. Kiedyś wystarczały kartki, później wszedł Excel, teraz mamy systemy klasy ERP. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę nad zasobami organizacji.

System ERP (z ang. Enteprise Resource Planning) umożliwia zbudowanie bazy wiedzy w firmie a następnie płynne wykorzystanie jej w wielu aspektach do zarządzania organizacją.  ERP zawierają najczęściej moduły obsługujące produkcję, zamówienia, gospodarkę magazynową, należności i zobowiązania, księgę główną, CRM, kadry i płace.

Budowa systemu klasy ERP – najczęściej występujące moduły (aplikacje).

Systemy tego typu wdraża się najczęściej pod konkretną firmę, pod jej specyfikę, realizując  wskazane przez nią rozwiązania (raporty, analizy, zestawienia itp.). Proces jest długotrwały bo zebranie wiedzy i napełnienie systemu może trwać rok lub więcej. Wdrożenie nie mało kosztuje, od pół miliona w górę. Całość wymaga też poświęcenia czasu wielu pracowników, ich pełnego zaangażowania we wdrożenie i zbudowanie sprawnie działającego rozwiązania. Testowanie, uruchomienie pierwszych funkcjonalności pokaże skalę problemu w firmie. Ważne by przezwyciężyć niechęć do zmian szeregowych pracowników, by ukazać im dla nich zysk z wdrożenia systemu. Spodziewajmy się więc  zaangażowania dużych środków. Będzie  krew, pot i łzy pracowników. A co w zamian zyska organizacja?

Nie ma technologii na ten produkt bo Kazio to wie i ma rozrysowane na kartkach

Bez systemu ERP wszystko działa w firmie na podstawie wiedzy konkretnych pracowników. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, wobec rotacji pracowników warto wiedzę pracowników firmy przelać na papier, czyli mieć dokumentację. To było kiedyś i funkcjonuje jeszcze nadal. Papier przyjmie wszystko, ale mało kto chce dziś z papieru korzystać. Jeżeli nie ma dokumentacji to jak pracownik odchodzi i jest problem.

Pani Bożenka zestawienie kosztów za ten miesiąc ma gdzie na swoim komputerze

Wszystko dziś mamy w komputerach i nie chcemy niczego szukać w szafach. Budujemy arkusze danych, zestawienia, raporty, rysunki techniczne. Swoją pracę umieszczamy na naszym komputerze. To błąd. Praca w organizacji nowoczesnej wymaga by jej efekty były namacalnie widoczne dla innych. Dlatego kolejnym etapem funkcjonowania firmy jest przejście na system ERP. Tylko wtedy efekty pracy każdego pracownika przełoży się na koszty funkcjonowania firmy i skuteczność jej działania. Odbicie na skanerze wykonania czynności wykonania elementu przez pana Zenka zaowocuje tym, że system zamówi kolejne zlecenia wykonawcze bo kierownik produkcji będzie widział co ma jeszcze do zrobienia, logistyk będzie widział co mu wejdzie na magazyn, pracownikowi policzy się godzinówka a dyrektor zobaczy że zamówienie składając się z x elementów właśnie się kompletuje itd. aż do prezesa któremu słupki zaczną się wypełniać.

Po co komu ERP?

Nie ma co się oszukiwać. System ERP daje pracodawcy pełną wiedzę o tym co dzieje się w firmie, o wszystkich zasobach, o wszystkich procesach, czyli o pracownikach i kosztach. Dzięki skutecznemu wdrożeniu ERP koszty wydziałowe produkcji i logistyki znacznie spadną. Podobnie koszty funkcjonowania administracji. Będzie można lepiej rotować magazynem. Minusem jest konieczność wprowadzenia pracowników do obsługi ERP. Koszt ten równoważy zmniejszenie kosztów pracy wydziału produkcyjnego poprzez lepsze monitorowanie efektów pracy. Liczby będą na plus, a w zależności od wielkości organizacji można spodziewać się zmniejszenia kosztów wyżej wspomnianych o najmniej 20%.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz