Pierwsza pomoc u dzieci – czyli jak pomóc dziecku w domu, na spacerze, po wypadku przed przyjazdem pogotowia

Nasze dzieci miewają najdziwniejsze przygody. Pomysłowość smyków przerasta wszystko i czasami kończy się wypadkami. Co wtedy robić? Jak udzielić dziecku szybko pomocy? Jak ratować życie przed przyjazdem pomocy? To post o tym jak udzielić pierwszej pomocy naszemu dziecku.

Każdemu rodzicowi zdarzają się chwile gdy dziecko potrzebuje pomocy, tak na już. Trzeba zachować wtedy trzeźwość umysłu, reagować szybko i skutecznie. O tym jak to ważne zainspirowały mnie sytuacje z życia naszej rodzinki oraz lektura  blogu www.onehullofamum.co.uk skąd zaczerpnąłem pomysł. Cała wiedza odnośnie kryzysowych sytuacji pochodzi z literatury fachowej i zaleceń WHO. Do rzeczy.

Co zrobić gdy dziecku weszło ciało obce?

Z przysłowiową drzazgą nie ma co jeździć do lekarza. Oczyść miejsce wejścia ciała obcego. Zdezynfekuj igłę. Podważ widoczny koniec ciała obcego, uchwyć go pęsetą i wyciągnij. Jeżeli drzazga lub opiłek jest głębiej delikatnymi ruchami kulistymi staraj się podważyć i wyjąć. Po wyjęciu ciała obcego zaopatrz ranę.

Co zrobić gdy dziecku weszła drzazga?

Groźne i wymagające pomocy lekarskiej są wszelkiego rodzaju ciała obce w oczach, nosie, uszach itp. Jak coś weszło w oko przepłucz je czystą wodą lub solą fizjologiczną. Jeśli płukanie nic nie da, zasłoń oczy dziecka opaską, każ je zamknąć i nie poruszać nim. Nie zwlekaj, udaj się na dyżur.

Co zrobić gdy dziecko coś sobie stłukło albo otarło skórę?

Gdy dziecko otarło sobie skórę oczyszczamy bolące miejsce z brudu, dezynfekujemy otarcie np. Octeniseptem i zaopatrujemy. Na stłuczenia działamy zimnem. Liczy się czas. Trzeba szybko przyłożyć do stłuczonego miejsca zimny okład, np. woreczek z lodem lub popsikać miejsce lodem w sprayu np. Altacet Ice.

Pierwsza pomoc gdy dziecko mocno krwawi

Najważniejsze to zatamować krwawienie. W zależności od miejsca uciskamy ranę  tym co mamy pod ręką. Najlepszy będzie jałowy opatrunek, ale nada się coś bawełnianego, ważne by było czyste. Może być koszulka, t-shirt, spodnie, chusteczka, szalik. Jeżeli rana jest na ręce dziecka podnosimy ją ponad głowę, co spowolni upływ krwi. Gdy rana jest duża, dzwonimy na numer alarmowy 999. Jeśli jest zajęty, dzwoń na 112.

Jak zatamować krwawienie z rany?

Jeżeli opatrunek przesiąka krwią, dodajemy kolejną warstwę. Nie zdejmujemy tego przesiąkniętego bo możemy spowodować większy krwotok. Nie przepłukujemy rany.

Jeżeli jest ktoś do pomocy można obłożyć miejsce obok rany lodem. Nie dotykamy lodem rany.

Małe rany odkażamy i zaopatrujemy. My używamy Octenisept. Warto też mieć pod ręką kawałek plastra. W domu plaster mamy w lekach i łazience. Mam też kawałek plastra w portfelu jakby coś się stało na spacerze.

Pierwsza pomoc gdy dziecko krwawi z nosa

Ściskamy dolną miękką cześć nosa przez 5-10 minut. Dziecko niech parzy gdzieś w dal i oddycha buzią. Jeżeli krwotok nie mija lub powraca szukamy pomocy lekarskiej.


Pierwsza pomoc gdy dziecko ma krwotok z nosa?

Pierwsza pomoc gdy dziecko poparzyło się

Musimy schłodzić miejsce oparzenia. Używamy w tym celu bieżącej wody, wkładamy pod kran lub nawlewamy wodę do miski czy wanny i schładzamy daną część ciała. Chłodzimy przez 5-10 minut. Nie przykrywamy rany bo naskórek może się doń przylepić.

W przypadku oparzenia szybko chłodzimy to miejsce.

Jeżeli rana oparzeniowa jest większa należy udać się do lekarza. Tego typu rany łatwo się zakażają i potrzebne będzie specjalistyczne leczenie.

Pierwsza pomoc gdy dziecko ma gorączkę

Gorączka jest objawem wielu chorób i infekcji. Nie zawsze jednak nimi się kończy. Należy obserwować dziecko i w razie nieustąpienia lub pogorszenia stanu dziecka udać się do lekarza lub dzwonić na numer alarmowy 999. Jeśli jest zajęty, dzwoń na 112.

Za gorączkę uznaje się temperaturę powyżej 37°c. Występują zimne poty, osłabienie, senność, dreszcze. Temperatura powyżej 39°c jest niebezpieczna.

Zbijamy temperaturę zimnymi okładami na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka. Podawaj wodę do picia. Przy 38°c podajemy Paracetamol w odpowiedniej dla wagi dziecka dawce. W przypadku niemowlaków i utrzymującej się temperatury 38°c szukamy pomocy lekarskiej. W przypadku dzieci starszych jedziemy do szpitala gdy temperatura będzie się utrzymywać powyżej 39°c.

Nie chłodzimy dziecka pod prysznicem bo taki nagły skok temperatury może być niebezpieczny i narażamy dziecko na hipotermię.

Pierwsza pomoc gdy dziecko dusi się

Wbrew pozorom dzieci od około pół roku są w stanie odksztuszać. Jeżeli jednak po chwili widać, że dziecko sobie z tym nie radzi, sinieje, traci oddech należy podjąć zdecydowane działania.

Zaglądamy do buzi dziecka. Tylko gdy widzimy ciało obce staramy wyjąć je ręką. Niemowlaki odwracamy głową w dół i lekko potrząsamy. Jeżeli to nie pomoże kładziemy na kolana, odwracamy, głowę kierujemy w dół i uderzamy posuwiście ręką w plecy od łopatek w górę po kręgosłupie. Masz na celu usunąć ciało obce przy każdym uderzeniu, a nie po całej sekwencji uderzeń. Dziecko starsze pochyl mocno do przodu i uderz 5 razy między jego łopatki.


Pierwsza pomoc gdy dziecko się dusi

Gdy nie ma ulgi dzwonimy na numer alarmowy 999. Jeśli jest zajęty, dzwoń na 112.


Pierwsza pomoc u starszych dzieci i dorosłych gdy się zaksztusili

Pierwsza pomoc gdy dziecko nie oddycha

Udrażniamy drogi oddechowe, kładziemy dziecko na podłogę, unosimy brodę i wykonujemy pięć ratunkowych wdechów w usta dziecka, a w przypadku niemowlaka w usta-nos.

Dzwonimy na numer alarmowy 999. Jeśli jest zajęty, dzwoń na 112 i kontynuujemy akcję oddechową.


Pierwsza pomoc gdy dziecko nie oddycha

Sztuczne oddychanie wykonujemy metodą usta-usta. U niemowląt ustami szczelnie obejmujemy usta i nos (usta-usta, nos), natomiast u dzieci starszych tylko usta, zatykając nosek dziecka przy wykonywaniu oddechu. Wykonujemy masaż serca. Działamy w schemacie 30 ucisków i 2 wdechy. Akcja powinna trwać do chwili przyjazdu fachowej pomocy medycznej lub wznowienia samodzielnego oddychania dziecka.

Częstość oddechów u noworodków 40 na minutę, u niemowląt 20-30 na minutę, u starszych dzieci – 15-30 na minutę. Punkt ucisku wyznaczamy odmierzając odcinek na szerokość palca poniżej linii łączącej brodawki sutkowe. Uciskamy dwoma palcami na około 1,5-2,5 cm głębokości, około 100 razy na minutę (noworodki – 120 razy na minutę).Masaż serca u starszych dzieci. Punkt ucisku wyznaczamy odmierzając odcinek na szerokość jednego, dwóch palców powyżej wyrostka mieczykowatego. Uciskamy jedną ręką na głębokość 2,5-4 cm, 100 razy na minutę.

Pierwsza pomoc u dzieci naprawdę ratuje życie.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz