Kiedy kupić dziecku smartfon?

Mam trójkę dzieci i widzę jak każde z nich szybko chłonie nowe technologie, które wbijają się w nasze życie. Tak, wbijają się, na siłę, czyniąc nas niewolnikami. W poście ważny dla rodziców temat o smartfonach, o ich kupowaniu dla dzieci. Czy wiecie kiedy kupić dziecku telefon?

Telefon to teraz mały komputer. Na dobra sprawę podstawowa funkcja telefonu została już zapomniana, jak dinozaury. Kiedyś telefon miał on służyć do dzwonienia, prostej komunikacji głosowej. Teraz jest urządzeniem multimedialnym, pożeraczem wolnego czasu.

W 2014 roku opublikowano badania, z których wynika, że aż 83% 10-latków w Polsce posiada własny telefon komórkowy. Jak pokazują obecne badania GfK Polonia, już ponad połowa dzieci w wieku od 6 do 11 lat posiada własny telefon. To straszne.

Dziś telefony to małe komputery służące komunikacji w wielu wymiarach oraz do rozrywki.  Można je wykorzystywać jako bazy wiedzy i do czytania wszystkich tych rzeczy niepotrzebnych a pojawiających się w sieci, czyli zgarniania wiedzy bezużytecznej. Czy zatem telefon jest dziecku potrzebny? A jeżeli tak to kiedy go dziecku kupić, w jakim wieku?

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów

Moim zdaniem przed decyzją czy i kiedy kupić dziecko smartfon trzeba się głęboko zastanowić. Jako forma kontaktu jest ok, ale niesie ze sobą dużo zagrożeń. Stanisław Lem mówiąc o idiotach w sieci ma przecież rację. Te wszystkie gry, zabawy, filmy, aplikacje nie są dobre dla dzieci, nawet tych starszych. Czerpanie z nich wiedzy o życiu przez dziecko to słaby pomysł. Nie mówię tu nawet o zagrożeniach z pedofilami itp.

Dzisiaj już małe dzieci mają smartfony. To straszne.

Dziecko staje się rozumne w zależności od swojego rozwoju około 7 roku życia. W praktyce każde dziecko jest inne i inaczej dojrzewa. Widać to wśród rówieśników. Mimo podobnego wieku ich umiejętności, zachowanie różnią się. Jeden rozwija się w jakiejś dziedzinie szybkiej inny wolniej. I na odwrót. Mózg to nieprzenikniona sprawa.

Jeżeli chcemy by dziecko odpowiedzialnie używało tego wynalazku to musimy czekać i obserwować. Odpowiedzialne używanie smartfona jednemu przyjdzie w wieku 9 lat, drugiemu 12. Uważam, że tu każdy z nas, rodziców powinien zachować zdrowy rozsądek. Nie kupujmy dziecku zabawek bo inni mają. Nie warto. Kupujmy gdy będą niezbędne.

A do tego czasu niech dziecko bawi się i rozwija w zgodzie z naturą. Niech biega po dworze, z kolegami i koleżankami zdziera kolana. Niech się wyszaleje. Niech nie spędza godzin przed ekranem jak nie musi.

Jeżeli chcesz wiedzieć gdzie dziecko jest, kup smartwatch czyli zegarek z gps’em i kartą telefoniczną. Będziesz mógł się z nim skontaktować kiedy chcesz. Możesz ustawić dziecku twój numer i także ono będzie mogło dzwonić do ciebie. Są tam numery alarmowe, więc jak coś dziecko może zadzwonić także po pomoc. Telefon to inna bajka. Pośrednim rozwiązaniem jest tablet lub korzystanie przez dziecko z naszego telefonu ale pod nadzorem.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

2 odpowiedzi do “Kiedy kupić dziecku smartfon?”

  1. Ja nie jestem za tym by dziecko dostawało sprzęt elektroniczny zaraz gdy skończy 3-5 lat. To dla mnie nie do pomyślenia że rodzice kupują dziecku tablet, smartfon tylko po to by mieć dziecko z głowy, lub wpajać mu to co jest szkodliwe dla rozwoju jego mózgu, bo to będzie miało wpływ na jego zachowanie w przyszłości, a przy tym problemy ze wzrokiem.

Dodaj komentarz