Kiedy kupić dziecku rowerek, czyli czy rower biegowy będzie dobry dla 2 latka?

Za oknem coraz cieplej. Już za chwilę będziemy spędzać z naszymi pociechami dużo czasu na powietrzu. Warto pomyśleć o nowych grach i zabawach. Jeżeli uważasz, że dziecko powinno być aktywne na spacerze to warto zastanowić się nad zakupem rowerka biegowego. Ten post będzie o tym jak to było u nas i czy warto rowerek biegowy kupić.

Rok temu nasza mała bardzo aktywna dwulatka potrzebowała czegoś nowego na spacery. Były place zabaw, foremki, bieganie, huśtawki, zbieranie kamieni itp.. Nieważne co, dziecko pragnie czegoś nowego bo łatwo się nudzi. Wybór padł na rowerek biegowy i muszę Wam powiedzieć, że to był strzał w dziesiątkę. Spacery zrobiły się znowu fajne. Dziecko zaczęło pokonywać o wiele dłuższe dystanse, niż pieszo. Lubi to.

Jeżdżenie na rowerku biegowym to dla dzieci wielka frajda.

Dlaczego rowerek biegowy?

Bo rower biegowy ma dwa koła, nie ma pedałów i łatwo na nim można się przemieszczać. Dziecko od razu uczy utrzymywania równowagi (w przeciwieństwie do rowerków trójkołowych i tych z bocznymi kołami). Maluch nie musi uczyć się pedałowania. Dziecko, siedząc na siodełku, odpycha się od podłoża stopami, podpiera, balansuje ciałem, dzięki czemu utrzymuje równowagę i kierunek. Do tego czuje się bezpiecznie, bo wie, że w każdej chwili może się podeprzeć nóżkami i zatrzymać.

Po pewnym czasie jazda jest bardzo płynna. Maluch rozpędza się i unosi nóżki upajając się stanem bezwładności.

Master level. Rowerek biegowy w rekach profesjonalisty 🙂

Rowerek biegowy powinien być lekki. Powinien mieć hamulec, kierownicę z ograniczeniem ruchu by nie można było jej przekręcić, dobre siodłowe siedzisko

Od jakiego wieku rowerek biegowy?

Przyjmuje się, że dziecko może zacząć jeździć na rowerku biegowym w wieku około 2 lat, mając wzrost około 80 cm. Wszystko zależy od indywidualnej sprawności dziecka, jego predyspozycji oraz wzrostu. By być precyzyjnym najważniejsza jest długość nóżki dziecka. Na rynku jest wiele modeli np. Pucky, Kinderkraft, Movino . Producenci podają wymagane wymiary, najczęściej długość od stopy do pachwiny. Najczęściej siodełka umieszczane są na wysokości 32-35 cm od ziemi.

Co dziecko powinno mieć na rower biegowy?

Przede wszystkim odpowiednie ubranie i kask. Można zaopatrzyć dziecko w ochraniacze, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że upadków w naszym przypadku było mało.

Dlaczego nie klasyczny rowerek z bocznymi kółkami?

Rowery z bocznymi kółkami to słaby pomysł. Boczne kółka są przeważnie montowane nad drogą. Dziecko balansuje od lewej do prawej. To nie jest dobre dla kręgosłupa dziecka. Dla naszego kręgosłupa nie jest dobre pochylanie się i popychanie takiego rowerka.

Ostatnia zaleta

Dziecko płynnie przechodzi na zwykły rower z pedałami.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

4 odpowiedzi do “Kiedy kupić dziecku rowerek, czyli czy rower biegowy będzie dobry dla 2 latka?”

Dodaj komentarz