Od kiedy można dziecku podawać Danonki?

Danonki to słodkie produkty mleczne, które wielu rodziców podaje dziecku już w pierwszym roku życia. Czy słusznie?

Teoretycznie jeśli dziecko nie ma alergii, można wprowadzić do jego diety kefiry i jogurty w 9.-10. miesiącu życia. Dzieci, które mają skłonność do nietoleracji pokarmowych mogą otrzymywać takie produkty od roku.Oczywiście w przypadku każdego dziecka indywidualnie zalecana jest ostrożność,zwracanie uwagi na możliwe nietolerancje po spożyciu.

My z żoną staramy się podawać dzieciom produkty zdrowe,naturalne, z dobrymi składami. Dla maluchów najlepsze wybieramy bez substancji dodatkowych i cukru. Przeanalizujmy więc składy popularnych Danonków.

Danonki Jogurt smak waniliowy 70 g spotkamy w niemal każdym sklepie. Cena ok.2,2zł. Zawiera mleko 79,4%, wodę, cukier, skrobię, białka mleka, skrobię modyfikowaną, wapń, mleko w proszku odtłuszczone, aromat naturalny, naturalne aromaty waniliowe, żywe kultury bakterii jogurtowych,witamina D. Niby fajnie, ale jak przyjrzymy się bliżej to w serku mamy aż 1,5 łyżeczki cukru, pół łyżeczki tłuszczów.


Danonki Jogurt smak waniliowy 70 g. 1,5 łyżeczki cukru, pół łyżeczki tłuszczów.


Danonki Serek waniliowy 115 g. Cena w sklepie ok.1,8zł. W składzie twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), woda, cukier,skrobia modyfikowana, wapń, koncentrat soku cytrynowego, aromaty naturalne,ekstrakt z wanilii, witamina D. tłuszczów prawie łyżeczka, ale uwaga cukru ponad dwie łyżeczki.


Danonki Serek waniliowy 115 g. Cukru ponad dwie łyżeczki w porcji.

Danonki Twarożek wanilia 200 g (4 x 50 g). Cena około 4zł. Skład: twarożek odtłuszczony (z mleka), śmietanka (z mleka), woda, cukier,skrobia modyfikowana, białka mleka, wapń, koncentraty z marchwi i krokosza barwierskiego, ekstrakt z wanilii, witamina D. Znów łyżeczka cukru i pół łyżeczki tłuszczów w tak małym opakowaniu.

Danonki Twarożek wanilia 200 g (4 x 50 g). Znów łyżeczka cukru i pół łyżeczki tłuszczów.

Danonki Koktajl mleczny o smaku truskawkowym 185 g. W porcji 4 łyżeczki cukru. Cena około 2,3zł. Skład: mleko odtłuszczone 83,6%, cukier,śmietanka (z mleka), skrobia kukurydziana, zagęszczony przecier truskawkowy 0,9%, wapń, koncentrat soku z czarnej marchwi, aromat naturalny, żywe kultury bakterii jogurtowych, koncentrat soku z cytryny, witamina D.


Danonki Koktajl mleczny o smaku truskawkowym 185 g. Dużo cukru, aż 4 łyżeczki.

Niestety Danonki zawierają mnóstwo cukru. W małym serku łyżeczka cukru to bardzo dużo i choćby z tego powodu nie są odpowiednim codziennym posiłkiem dla malucha. Witamina D i wapń w małych ilościach. Danonki powinny więc być traktowane jak słodycze, deser i podawane sporadycznie. Danonki produkowane są z mleka. Nie nadają się więc dla dzieci narażonych na alergię na mleko krowie lub z nietolerancją laktozy.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz