Gdy masz katar lub kaszel to pora na inhalacje

Kupiliśmy inhalator zachęceni dobrymi opiniami znajomych, że dzięki temu urządzeniu dzieci szybciej z chorób wychodzą. Okazało się, ze to prawda. Inhalacje pomagają na katar i kaszel szybko mogący przerodzić się w zapalenie oskrzeli.

Po rozeznaniu rynku, okazało się, że warto kupić inhalator pneumatyczno-tłokowy o zdolności tworzenia mgiełki cząsteczek o wielkości poniżej 1µm co gwarantuje dotarcie aż do pęcherzyków płucnych. Wybór padł na Medel Family Plus bo miał dużo akcesorii i nie był zbyt drogi. Można go kupić za 130-160zł. W skład zestawu wchodzi  inhalator, nebulizator, ustnik, końcówka do nosa, przewód powietrzny, zamienne filtry powietrza, maska dla dorosłych, maska dla dzieci 6m+.

Inhalator Medel Family Plus

Na katar robimy inhalacje z soli fizjologicznej. Ułatwia to usuwanie wydzieliny i usprawnia oddychanie. Zwykle po kilku minutach inhalacji czuć ulgę a nosa schodzi wydzielina. Można zaryzykować stwierdzenie, że inhalacja 2-3 razy dziennie skraca katar o dwa dni. Dzieci chętnie robią inhalacje bo czują ulgę a przy okazji zawsze puszczamy bajki co skrzętnie wykorzystują jeszcze po zabiegu.

Inhalacja

Inhalacje solą fizjologiczną wykorzystujemy zarówno w profilaktyce (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych), jak i leczeniu chorób układu oddechowego (np. nieżytu nosa i zapalenia gardła, kaszlu, astmy oskrzelowej). W kaszlu, astmie, zapaleniu oskrzeli lekarz włącza preparaty na receptę. Są to:

Nebbud. Steryd. Substancją czynną jest budezonid. Jest lekiem wziewnym o działaniu przeciwzapalnym. Przyczynia się do zahamowania procesu zapalnego rozwijającego się w ścianie oskrzeli. Jednocześnie wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i zmniejsza podrażnienie. Można go mieszać z lekiem na rozszerzenie oskrzeli Berodual.

Ventolin. Tu substancją czynną jest salbutamol. Lek powoduje rozkurcz mięśni i rozszerzenie oskrzeli. Ułatwia to swobodny dopływ powierza do płuc i ustępuje uczucie duszności. Ventolin jest trudno dostępny a można go zamienić lekiem o nazwie Atrovent.

Mucosolvan. Znany z syropów na rozrzedzenie wydzieliny o działaniu wykrztuśnym. W wersji do inhalacji jest na receptę i ułatwia odksztuszanie.

UWAGA!!!

Po każdej inhalacji lekiem sterydowym jak Nebbud musisz umyć dziecku twarz, umyć zęby i wypłukać jamę ustną. Chodzi tutaj o zmycie cząsteczek leku – który może powodować miejscowe infekcje grzybicze, pleśniawki, zapalenie spojówek itd.

Do podawania sterydów nie nadają się nebulizatory ultradźwiękowe, te tanie.

Jeżeli podobał Ci się ten post to polub proszę nasz profil na FB klikając poniżej.
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz