Gdy masz katar lub kaszel to pora na inhalacje

Kupiliśmy inhalator zachęceni dobrymi opiniami znajomych, że dzięki temu urządzeniu dzieci szybciej z chorób wychodzą. Okazało się, ze to prawda. Inhalacje pomagają na katar i kaszel szybko mogący przerodzić się w zapalenie oskrzeli.

Po rozeznaniu rynku, okazało się, że warto kupić inhalator pneumatyczno-tłokowy o zdolności tworzenia mgiełki cząsteczek o wielkości poniżej 1µm co gwarantuje dotarcie aż do pęcherzyków płucnych. Wybór padł na Medel Family Plus bo miał dużo akcesorii i nie był zbyt drogi. Można go kupić za 130-160zł. W skład zestawu wchodzi  inhalator, nebulizator, ustnik, końcówka do nosa, przewód powietrzny, zamienne filtry powietrza, maska dla dorosłych, maska dla dzieci 6m+.

Inhalator Medel Family Plus

Na katar robimy inhalacje z soli fizjologicznej. Ułatwia to usuwanie wydzieliny i usprawnia oddychanie. Zwykle po kilku minutach inhalacji czuć ulgę a nosa schodzi wydzielina. Można zaryzykować stwierdzenie, że inhalacja 2-3 razy dziennie skraca katar o dwa dni. Dzieci chętnie robią inhalacje bo czują ulgę a przy okazji zawsze puszczamy bajki co skrzętnie wykorzystują jeszcze po zabiegu.

Inhalacja

Inhalacje solą fizjologiczną wykorzystujemy zarówno w profilaktyce (nawilżanie i oczyszczanie dróg oddechowych), jak i leczeniu chorób układu oddechowego (np. nieżytu nosa i zapalenia gardła, kaszlu, astmy oskrzelowej). W kaszlu, astmie, zapaleniu oskrzeli lekarz włącza preparaty na receptę. Są to:

Nebbud. Steryd. Substancją czynną jest budezonid. Jest lekiem wziewnym o działaniu przeciwzapalnym. Przyczynia się do zahamowania procesu zapalnego rozwijającego się w ścianie oskrzeli. Jednocześnie wykazuje właściwości przeciwobrzękowe i zmniejsza podrażnienie. Można go mieszać z lekiem na rozszerzenie oskrzeli Berodual.

Ventolin. Tu substancją czynną jest salbutamol. Lek powoduje rozkurcz mięśni i rozszerzenie oskrzeli. Ułatwia to swobodny dopływ powierza do płuc i ustępuje uczucie duszności. Ventolin jest trudno dostępny a można go zamienić lekiem o nazwie Atrovent.

Mucosolvan. Znany z syropów na rozrzedzenie wydzieliny o działaniu wykrztuśnym. W wersji do inhalacji jest na receptę i ułatwia odksztuszanie.

UWAGA!!!

Po każdej inhalacji lekiem sterydowym jak Nebbud musisz umyć dziecku twarz, umyć zęby i wypłukać jamę ustną. Chodzi tutaj o zmycie cząsteczek leku – który może powodować miejscowe infekcje grzybicze, pleśniawki, zapalenie spojówek itd.

Do podawania sterydów nie nadają się nebulizatory ultradźwiękowe, te tanie.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz