Test jajka. Czyli jak sprawdzić świeżość jajka?

Jeżeli nie chcesz się zatruć warto zawsze sprawdzać świeżość kupowanych produktów. Dzisiaj o jajkach. Ja kupując jajka, szczególnie w dyskontach chce mieć pewność, że jest ono świeże. Jak je sprawdzić bez rozbijania skorupki? Jest prosty i szybki test.

Zepsute jajka są wypełnione powietrzem. Im starsze jajko tym więcej powietrza. Dlatego najskuteczniejszym sposobem jest przeprowadzenie testu świeżości w wodzie. Stare jajka wypływają na powierzchnię.

Zepsute jajko wypływa na powierzchnię.

Test jest prosty. Jeżeli położymy jajko poziomo na dnie naczynia, a ono po chwili obróci się pionowo i uniesie do góry, to znaczy, że jest stare. Ma na pewno więcej niż 4 tygodnie lub uszkodzoną skorupkę. Jeżeli jajko uniesie się troszkę do góry, to jego świeżość także nie jest najlepsza. Ma więcej niż 2-3 tygodnie. Tych jajek jest najwięcej w sklepach bo zanim trafią na półkę od kury taki czas właśnie mija. Jeśli umieścimy jajko na dnie naczynia, a ono spokojnie będzie na nim leżeć poziomo, nie unosząc się do góry, to znaczy, że jest świeże.

Test świeżości jajek spożywczych.

Dodatkowo po rozbiciu skorupki warto powąchać jajko, zanim wbijemy je do potrawy.

Babcia zawsze mówiła, że gdy żółtko jest stosunkowo płaskie i rozlewa się, to jajko jest po prostu nieświeże. Najlepiej rozbijać jajka do szklanki a dopiero potem do przygotowywanego dania. Jedno zepsute jajko może bowiem zrujnować całe danie.

Jaja do sałatek, czy innych potraw, gotowane na twardo powinny po rozkrojeniu mieć żółtko umieszczone centralnie. Żółtka przy skorupce wyrzucamy.

Garść uwag technicznych:

– na opakowaniu mamy datę przydatności, która oznacza termin przydatności do spożycia produktu, przy założeniu, że jest on przechowywany w odpowiednich warunkach.

– na jajkach jest kod, pierwsza cyfra określa, w jakich warunkach chowane są kury (0 jajka są od kur hodowanych ekologicznie. 1 – od kury z wolnego wybiegu. 2 – pochodzą od niosek z chowu ściółkowego. 3 –  jajko pochodzi od kury z chowu klatkowego). Następna cyfra wskazuje kraj pochodzenia jaj (PL to kraj pochodzenia Polska). Ostatnie cyfry to kod weterynaryjny.

Kod na jajkach spożywczych.

– jajka przechowywać należy w lodówce, ponieważ bakterie Salmonelli praktycznie nie namnażają się w temperaturze poniżej 6°C.

– bakterie Salmonelli ulegają zniszczeniu w temperaturze 70°C.

Polub ten post w mediach społecznościowych
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz